O mně

Eduard BártaJsem rád, že mezi námi jsou stále lidé, kteří umějí v té dnešní záplavě reklamy a konzumní spotřeby ocenit ruční práci, dílo, něčí zpověď. Tím myslím třeba jakékoliv umělecké výrobky, i poctivé řemeslo. Jsme na tomto světě na návštěvě. Pokoukáme se tu, možná tu i něco zanecháme. Lidství, prostota, úcta k tradicím a historii. Ty nám ukazují, odkud pocházíme, kam patříme. Krása naší české a moravské krajiny mi neustále odhaluje a dává něco nového. Je mi to líto, když vím, že za celý svůj život nestihnu procestovat všechny ty krásné kouty naší země, řeky, rybníky, lesy, hrady, zámky, kapličky, mlýny, půvabná stavení. Je jich hodně a chvála všem lidem, kteří se o ně starají.


A přestože vím, že to nedokážu namalovat, jak bych chtěl, alespoň snažím kousek toho zachytit. Nad každým obrazem zpravidla déle přemýšlím a snažím se do něj dát něco víc. A také kousek své duše. A tak výsledkem, ne přímo záměrem mého snažení jsou podle názorů jiných romantické, pohádkové, snové obrazy. Chtěl bych, aby lidem dávaly trochu radosti, kdykoliv se na ně podívají. Je to taková moje zpověď. Toho špatného kolem sebe neustále vidíme více než dost.

Mrzí mě, že u řady dnešních dobrých malířů, které mám rád, časem vítězí množství nad kvalitou. U mne nenajdete velké počty obrazů, nestihnu je namalovat, protože na každý potřebuji podstatně více času, než je běžné. Nechci to měnit. Jsou malovány tenkými lazurními vrstvami a žádná fotografie nedokáže podle originálu zobrazit všechny odstíny lidským okem postřehnutelné.

A protože originálů je málo, nabízím svým příznivcům také jejích kvalitní kopie, číslované a autorizované. Jedná se o speciální techniku tisku na plech, a jsou kvalitně zarámované. Nebývá jich od jednoho obrazu mnoho, obvykle od dvou do dvaceti. Také pohlednice asi šesti obrazů jsou k mání.
A tak mám největší radost , když moje obrázky lidičky potěší, vnesou jim do srdce trochu pohody. A pokud se to povede, víc jsem si nepřál.

Bydlím a pracuji v Mostě.

Co o mých obrazech na výstavě napsali...